Swietelsky AG
Zpět

Opravený lochotínský bazén v Plzni má nové šatny, ochozy i recepci

01.11.2023

Rozsáhlá rekonstrukce plaveckého areálu na Lochotíně je hotová. Během uplynulých let tam město Plzeň nainvestovalo přes 50 milionů korun. Poslední etapa oprav probíhala během letošního léta. Bazén se po přestávce slavnostně otevřel 31. října a hned od listopadu slouží nejen sportovcům, ale také veřejnosti.

„Bazény patří v Plzni obecně mezi nejnavštěvovanější sportoviště a rozsáhlá modernizace toho lochotínského jej posunula mezi moderní a návštěvnicky přívětivé plavecké areály. Doufám, že se zde plavcům bude líbit, a pevně věřím, že tato zrekonstruovaná stavba přiláká ke sportu všechny generace,“ sdělil primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Letní stavební práce za téměř 23, 5 milionu korun zahrnovaly mimo jiné rekonstrukci ochozů. Během této opravy se vyměnily veškeré dlažby v bazénových halách a na schodištích k dětskému i velkému bazénu.

„Z bazénů vzhledem ke stáří objektu prosakovala voda do spodních podlaží, což ohrožovalo nosné ocelové konstrukce a nové technologie bazénu. Tyto problémy jsme odstranili, zlepšili odtokové podmínky ochozů a zmodernizovali jejich vzhled,“ informoval Petr Píža, oblastní ředitel společnosti SWIETELSKY stavební, která práce zajišťovala.

Jejich součástí bylo rovněž ošetření trapézových plechů a ocelové konstrukce pod bazénovými halami a vybourání vrstev podlah stávajících ochozů bazénů. „Podlahy se vybouraly až na nosnou železobetonovou desku. Po obvodu bazénové vany byl vložen nový nerezový přelivný žlab,“ upřesnil Petr Píža.

U velkého bazénu stavbaři rovněž vyměnili prosklenou fasádu za novou. Výměny se dočkaly i lavice pod ní, podél startovacích bloků a u hlediště. Lavice byly obloženy mramorem a instalovalo se do nich podlahové vytápění. Nyní tak fungují jako topení velkého bazénu a současně jako vyhřívaná sedadla pro plavce.

Bazén na Lochotíně se opravoval od roku 2020, kdy se mimo jiné vyměnila vnější i vnitřní okna. „Zrekonstruovány byly i šatny a elektrorozvaděče. Nový vzhled získala také recepce. Za tyto opravy město Plzeň zaplatilo téměř 27 milionů korun,“ uvedla Veronika Vítová, vedoucí Odboru správy infrastruktury Magistrátu města Plzně.

Plně obnovený provoz byl zahájen hned od středy 1. listopadu. „Ve vnitřním bazénu začnou kurzy plavecké školy a odpolední tréninky Plaveckého klubu Slavia VŠ Plzeň a samozřejmě také plavání pro veřejnost. Lidé mohou přijít i do saun, které jsou oddělené u dámských a pánských šaten a jsou v ceně vstupného,“ informoval Tomáš Kotora, ředitel Plaveckého areálu města Plzně.