Swietelsky AG
Zpět

Nová brněnská dominanta Nad Arboretem už získává obrysy

29.08.2023

Nová dominanta Brna, která vyrůstá na pomezí městských částí Královo Pole a Černá Pole, získává po roce a půl stavebních prací své obrysy. Až se v polovině roku 2025 dokončí, bude v sedmnáctipodlažním komplexu nazvaném Nad Arboretem na 230 bytových a nebytových jednotek a přes 2000 m2 komerčních ploch.

„Zemní práce začaly koncem roku 2021 a dosud jsme dělali spíše pod zemí než nad terénem. Stavba je založená v sedmimetrové hloubce na ploše větší než fotbalové hřiště. Vytěžilo a odvezlo se přes 42 tisíc tun zeminy. Až potom bylo možné začít stavět samotný objekt, v jehož dvou podzemních podlažích bude parkování rezidentů,“ říká Jaromír Baláž, ředitel společnosti JB Stavební ze skupiny Swietelsky, která zakázku za téměř miliardu korun staví pro developerskou skupinu Properity.

Objekt je založen na vrtaných železobetonových pilotách a jeho základem je železobetonový skelet s cihelným nosným a obvodovým pláštěm. Jedinečný je nejen výškou 54 metrů a moderní architekturou typickou pro Brno, ale také použitými a instalovanými technologiemi. Využije obnovitelné zdroje energie a moderní způsoby vytápění a chlazení, kombinující, tepelná čerpadla, fotovoltaickou elektrárnu a centrální zdroje z městské teplárny.

„Jde o unikátní ekologické řešení, minimalizující energetickou náročnost budovy, Využili jsme zkušenosti z více než čtyřiceti realizovaných projektů a pětadvacetileté praxe v developmentu,“ říká Jiří Maršálek, zakladatel a majitel skupiny Properity. Ta shodou okolností před deseti lety v Brně postavila AZ Tower, se svými 111 metry dosud stále nejvyšší budovu v Česku. Spolu s ní a Bytovým komplexem Eden v Králově Poli tak komplex Nad Arboretem představuje třetí výškovou budovu skupiny Properity.

Nový projekt Nad Arboretem vzniká v brownfieldovém území a jeho příprava tedy byla časově i finančně náročnější, než kdyby stál na „zelené“ louce.

„Na to jsme pyšní. Nevyužitá a ladem ležící území tak dostávají druhou šanci. A tady přitom šlo o jedno z nejkrásnějších míst v Brně s úchvatným výhledem do zeleně,“ dodal Jiří Maršálek. Podobný model firma zvolila i pro projekt Centropolis, pro který našla nevyužitou lokalitu v brněnském centru při ulici Nové sady. Město přitom eviduje 107 brownfieldových lokalit na ploše asi 290 hektarů. I tuto zakázku realizuje společnost JB Stavební.

Ta přitom objekt Nad Arboretem staví tak trochu i pro sebe, neboť po jeho dokončení do části komerčních ploch přestěhuje své sídlo.

„Získáme přes 600 metrů čtverečných kancelářských ploch plus nezbytné parkování a po čtvrtstoletí existence budeme mít důstojné firemní prostory, které budou odpovídat našemu postavení na trhu a v regionu, uzavřel Jaromír Baláž.

Brněnská společnost JB Stavební, založená v roce 1999, je od roku 2018 součástí koncernu Swietelsky. V Brně firma realizovala mnoho významných a ikonických staveb, jako například futuristický kostel blahoslavné Marie Restituty a několik objektů Veterinární a farmaceutické univerzity, rekonstruovala hotel Continental a v mnoha developerských projektech postavila více jak tisíc bytů.