Swietelsky AG
Zpět

Byla zahájena výstavba dálnice D3 v úseku Nažidla – Dolní Dvořiště

09.01.2024

Úsek dálnice D3, Nažidla – Dolní Dvořiště státní hranice, spojující Česko s Rakouskem, postaví společnost SWIETELSKY stavební. Dnešním poklepem na základní kámen stavba prakticky začala. Práce skončí v roce 2026, kdy bude nový dálniční úsek uveden do provozu.

Poslední úsek na českém území měří 3,5 kilometru a nahradí stávající silnici I/3, která je v mnoha úsecích pro současný automobilový provoz nevyhovující a je místem častých dopravních nehod.

Úsek začne za obcí Nažidla a skončí přibližně 400 metrů od státní hranice. Jeho součástí budou i tři mostní objekty, mimoúrovňová křižovatka a přes 1,5 km dlouhá protihluková stěna.

„V prvních týdnech stavby bude provedena především skrývka ornice, následovat budou zemní práce a přeložky inženýrských sítí. V jarních měsících pak budeme pokračovat výstavbou mostních objektů,“ sdělil Pavel Fišar, stavbyvedoucí SWIETELSKY stavební.

Dálnice bude zčásti kopírovat trasu silnice I/3. V této části bude stávající trasa rozšířena o jeden jízdní pruh a následně získá parametry dálnice. V místě křižovatky před Dolním Dvořištěm na Vyšší Brod vznikne velká mimoúrovňová křižovatka.

Stavba, jejímž investorem je Ředitelství silnic a dálnic, vyjde téměř na 875 milionů korun bez daně. To je o 30 procent méně, než kolik činil předpoklad investora při vypisování tendru.

„Velké dálniční stavby jsou pro nás důležitou součástí našeho podnikání. Potvrzují totiž vysokou technologickou i technickou úroveň firmy a jejích zaměstnanců,“ řekl Radim Čáp, jednatel společnosti SWIETELSKY stavební.