Swietelsky AG #buildingeverbetter #buildingeverbetter
Zpět

Ve Velešíně stavíme podchod pod hlavní silnicí do Rakouska

12.05.2020

Už začátkem srpna si chodci a cyklisté, kteří dosud ve Velešíně na Českokrumlovsku doslova překonávají mezinárodní silnici I/3, tvořící jeho obchvat, oddechnou. V té době by měl být totiž zprovozněn podchod za 14,3 milionů korun, který jsme zde začali stavět. Jeho investorem je město Velešín.

Podchodem dlouhým přes 30 metrů povede tři metry široká stezka o celkové délce téměř 320 metrů, která propojí městskou část s přilehlou místní komunikací třetí třídy, vedoucí k železniční stanici či zahrádkářské kolonii za frekventovanou silnicí do Rakouska. Tím se zásadně zvýší bezpečnost provozu, zvláště pak chodců a cyklistů.

„Stavba v místě křížení se silnicí I/3 proběhne ve dvou etapách, aby byl po celou dobu kyvadlově umožněn průjezd jedním dopravním pruhem,“ říká Zbyněk Soukup, stavbyvedoucí SWIETELSKY stavební, závod Dopravní stavby JIH. Výkopy zajistí pažení ze štětových stěn. Samotná konstrukce podchodu se bude z jednotlivých dílů montovat přímo v místě. „Půjde o technologii flexibilní ocelové konstrukce, tzv. tubosider, o průměru necelých pěti metrů,“ doplnil stavbyvedoucí. A dodává, že projekt vyžaduje zvýšenou pozornost všech účastníků silničního provozu, stejně jako majitelů přilehlých nemovitostí, protože budou muset v některých případech procházet staveništěm.

O vybudování podchodu téměř čtyřtisícové město usilovalo až v posledních čtyřech letech, neboť v těch předešlých byly ve hře přechody, snížení rychlosti nebo nadchody. Podle velešínského starosty Petra Vágnera jde o první a zcela ojedinělou možnost, jak mohou pěší a cyklisté překonávat frekventovanou silnici I/3. „Terén v okolí komunikace neumožňuje podobnou stavbu na žádném jiném místě ve městě,“ dodal starosta. Radnice, která na projekt získala dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, ještě usiluje o dotaci na cyklostezku. Ta by měla na probíhající stavbu navázat.