Swietelsky AG #buildingeverbetter #buildingeverbetter
Zpět

SWIETELSKY Rail staví na nádraží v Adamově lávku pro pěší.

16.06.2022

Novou dominantou modernizované železniční stanice v Adamově se stane lávka pro pěší, která cestujícím umožní bezpečný přechod nad tratí k městu. Z nástupišť na ni povedou schodiště a výtahy. Celá konstrukce váží 150 tun a společnost SWIETELSKY Rail CZ ji na betonové podpěry plánuje usazovat v pondělí 20. června od 7 hodin. Její montáž v dílnách začala v lednu a přímo na staveništi pak v květnu.

"Stavba se musela založit do přilehlého svahu a vysoko nad úrovní terénu vytvoří místní dominantu. Pro nás to byla hezká stavařská výzva," říká Jan Parchanski, projektový manažer SWIETELSKY Rail CZ.

Jednotlivé části nejsou zrovna malé. Těleso lávky váží 46 tun, přístupová rampa 54 tun a schodiště od 18 do 30 tun. Při usazení bude padesátimetrová lávka provizorně podepřena. "Po aktivaci ložisek ji usadíme do definitivní polohy. Pak se dokončí pochozí povrchy, betonáž a podle návrhu architekta povrchová úprava. Vše doplní osvětlení, kamerový systém, informační panely a ochranné mříže," uvedl Parchanski.

Jeřáb s nosností 120 tun a další technika bude na staveništi již od neděle, aby jejich přesun co nejméně ovlivnil silniční dopravu.

Lidé novou lávku, která je součástí rekonstrukce adamovského nádraží, budou moci využívat od poloviny srpna jako přechod nad tratí. Od 12. prosince, kdy se na trať vrátí vlaky, bude sloužit už jako přístup na dvě nová nástupiště.

„Stavební práce i přes mírné komplikace probíhají podle plánu. Podařilo se nám již z větší části dokončit umělé stavby a začínáme s pracemi na nástupištích a železničním spodku," říká k dosavadnímu průběhu Jan Parchanski.

Společnost SWIETELSKY Rail CZ rozsáhlou rekonstrukci železniční stanice Adamov za 834 milionů korun zahájila loni v říjnu. Vedle vybudování lávky a dvou ostrovních nástupišť zahrnuje obnovu kolejiště, vybudování a rozšíření opěrné a protihlukové stěny, modernizaci vnitřních prostor výpravní budovy a stavbu parkoviště pro 30 aut.

Stavba je součástí souboru staveb Správy železnic, zahrnujících ještě rekonstrukci traťových kolejí v úsecích Maloměřice st. 6 – Adamov a Adamov – Blansko. Tím se už od nového prosincového grafikonu v místě zkvalitní železniční doprava a zvýší komfort při cestování.