Swietelsky AG
Zpět

Stavba Jihomoravského kraje 2022

25.04.2023

Naši kolegové ze závodu Dopravní stavby MORAVA si mohou do své sbírky ocenění přidat další. Minulý čtvrtek získali cenu za 3. místo v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2022 v rámci kategorie Dopravní a inženýrská stavba.

 

Ocenění získali za stavbu lávky pro cyklisty a chodce, která v Hodoníně přemosťuje silnici I/55. Před jejím vybudováním docházelo v těchto místech k častým nehodám při úrovňovém přecházení frekventované silnice, lávka tak výrazně zvýšila bezpečnost chodců a cyklistů.

 

Stavbou lávky vznikl zcela nový úsek stezky na nově zbudovaném násypovém tělese. Nosná konstrukce je tvořena dvěma plnostěnnými parapetními nosníky z lepeného modřínového dřeva, které jsou vysoké 1,65 metrů. Toto konstrukční řešení vzhledem ke svým rozměrům nemá v daném regionu obdoby. Dokonce se nenašel ani jeden český dodavatel, který by byl schopen takto velké modřínové nosníky vyrobit. Musely být nakonec dovezeny z Rakouska, kde má dřevařský průmysl dlouholetou tradici.

 

Lávka je navržena pouze jako dočasná do doby výstavby dálnice D55. Dva díly nosné konstrukce lávky jsou navrženy tak, aby se daly rozebrat a znovu použít. Uvažuje se o jejich opětovném použití přes slepé rameno řeky Moravy v Hodoníně.