Swietelsky AG
  • Swie Startseite Header 3400 Auf 2240X1300 Neu Cached Rgb 30
Zpět

Stavba Jihomoravského kraje 2022

25.04.2023

Naši kolegové ze závodu Dopravní stavby MORAVA si mohou do své sbírky ocenění přidat další. Minulý čtvrtek získali cenu za 3. místo v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2022 v rámci kategorie Dopravní a inženýrská stavba.

 

Ocenění získali za stavbu lávky pro cyklisty a chodce, která v Hodoníně přemosťuje silnici I/55. Před jejím vybudováním docházelo v těchto místech k častým nehodám při úrovňovém přecházení frekventované silnice, lávka tak výrazně zvýšila bezpečnost chodců a cyklistů.

 

Stavbou lávky vznikl zcela nový úsek stezky na nově zbudovaném násypovém tělese. Nosná konstrukce je tvořena dvěma plnostěnnými parapetními nosníky z lepeného modřínového dřeva, které jsou vysoké 1,65 metrů. Toto konstrukční řešení vzhledem ke svým rozměrům nemá v daném regionu obdoby. Dokonce se nenašel ani jeden český dodavatel, který by byl schopen takto velké modřínové nosníky vyrobit. Musely být nakonec dovezeny z Rakouska, kde má dřevařský průmysl dlouholetou tradici.

 

Lávka je navržena pouze jako dočasná do doby výstavby dálnice D55. Dva díly nosné konstrukce lávky jsou navrženy tak, aby se daly rozebrat a znovu použít. Uvažuje se o jejich opětovném použití přes slepé rameno řeky Moravy v Hodoníně.