Swietelsky AG #buildingeverbetter #buildingeverbetter
Zpět

Odstřely skalního masivu na trase budoucí dálnice D4 u Milína

15.03.2023

Už téměř rok pracujeme my Swieteláci ze závodu Speciální stavby na odstřelech rozsáhlého skalního masivu na trase budoucí dálnice D4 nedaleko Milína. Provedli jsme jich už více než sedmdesát! Kvůli dostavbě dálnice je nutné zde odtěžit přes 40 tisíc m3 horniny.

 

Práce provádíme pro EUROVIA Česko a Slovensko.

 

Každý odstřel se pečlivě připravuje a vyžaduje odborné zhodnocení geologické situace. Až na jejím základě střelmistři určují množství trhaviny a rozsah odstřelu, při kterém se používají průmyslové výbušniny a neelektrický roznět. Těžební postup je zvolen po zhruba třímetrových etážích.

 

„Pro každý odstřel je vyměřeno a vytyčeno vrtné schéma. Vrtací souprava navrtá vývrty, do kterých jsou nabity náložky emulzní trhaviny,“ vysvětluje střelmistr Jan Výmola. „Potom je zhotovena roznětná síť, vyklizen bezpečnostní okruh a proveden odpal.“

 

Kromě odstřelů hornin si naši kolegové ze Speciálních staveb poradí i s odstřely starých továrních komínů. Na našem YouTube kanálu se můžete podívat na video z odstřelu komínu v Mnichově Hradišti nebo ve Vysokém Mýtě.