Swietelsky AG
Zpět

Nový atletický stadion v Martine

13.10.2020

Do skupiny SWIETELSKY patří i společnost ŠPORTFINAL, která na slovenském trhu působí od roku 2008. Pojďme na skok zavítat do Žilinského samosprávného kraje, kde v Martine naši kolegové dokončili moderní atletický stadion, odpovídající standardům Mezinárodní asociace atletických federací Word Athletics (od roku 2019 IAAF). Jde o 400 metrový tartanový běžecký ovál s osmi drahami a sektory pro technické disciplíny jako je oštěp, disk, kladivo, koule nebo skok o tyči, do dálky či výšky. Stadion, jehož střed tvoří fotbalové hřiště s přírodním trávníkem a automatickou závlahou, na Slovensku patří mezi tři nejkvalitnější. Pro sportovce skvělé zázemí a pro ŠPORTFINAL vizitka skvělé práce.

„Miernejšia zima nám umožnila plynulosť stavebných prác, čím sme získali komfortný priestor pre koordináciu jednotlivých technologických procesov tak, aby k inštalácii športových povrchov došlo v letných mesiacoch,“ vysvetľuje Cyril Špendla, ředitel společnosti ŠPORTFINAL. Ta se přitom musela vypořádat i s těžkostmi dodávek materiálů i pohybem osob, vyplývajících z opatření proti šíření koronaviru.

Atletický stadion je zrealizovaný tak, aby splňovala konstrukčně kategorii V. manuálu Track a Field 2019 WA. V případě dobudování zázemí tréninkového oválu, splní i kategorii III. Aktuálně je certifikát World Athletics už vydaný.

 „Jedná sa o zložitý proces vychádzajúci s manuálu WA, ktorý začína už pri projektovaní, veľmi presným geodetickým vymeriavaním vnútorných žľabov, oblúkov, obrubníkov, sklonov. A pokračuje to čiarovaním jednotlivých disciplín a hendikepov. Celý proces sa uvedie do meracieho reportu a žiadosť sa posiela na WA. Jej  certifikát musia mať aj športové povrchy a vybavenie,“ dodal Cyril Špendla.