Swietelsky AG
Zpět

Jízdní pruh pro autobusy a záchranáře v Praze na Strakonické

25.11.2022

V těchto dnech dokončujeme v Praze výstavbu nejdelšího vyhrazeného jízdního pruhu pro autobusy a záchranáře.

 

Vytížená Strakonická ve směru do centra se v uplynulých měsících postupně rozšířila o téměř šestikilometrový buspruh. Rozšíření na tříproudou komunikaci výrazně dopomůže k plynulejší dopravě v této části města, jedná se přitom o jeden z nejvýznamnějších projektů na podporu autobusové dopravy, který kdy byl v Praze realizován.

Benefity pocítí nejen cestující v autobusech, ale také řidiči. Díky buspruhu se uvolní kapacita ve zbylých dvou jízdních pruzích, které byly navíc v průběhu rekonstrukce rozšířeny a opatřeny novým povrchem.

Stavební práce na této extrémně vytížené komunikaci probíhaly za provozu a byly navíc zkomplikovány stísněnými podmínkami na staveništi a geologií násypového tělesa komunikace. Při vrtání pilot si malá vrtací souprava neporadila s velkými kusy sutě v násypu silnice, velká vrtací souprava by se ale do záboru pro staveniště nevešla. Problém vyřešilo optimální umístění záporové stěny a použití dostatečně „krátkého“ stroje, díky čemuž nedošlo k žádnému výraznějšímu zdržení v harmonogramu prací.

Rekonstrukce, rozdělená do tří etap, zahrnovala také přeložku inženýrských sítí a vybudování nové dešťové kanalizace, železobetonové opěrné zdi i nových chodníků. Byla opravena svodidla ve středním dělicím pásu a vyměněno veřejné osvětlení.

 

Po komunikaci již mohou řidiči jezdit bez omezení, nějaký čas tu ale ještě budou probíhat dokončovací práce.

 

Investorem této akce je Technická správa hl. m. Prahy. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Operačního programu Praha – pól růstu ČR.

 

Na stavbě ve sdružení pracoval náš tým ze závodu Dopravní stavby STŘED, oblasti Praha.