Swietelsky AG
Zpět

Unikátní železniční stavební stroj SUZ 500

03.04.2019

Na Mostecku a ve středních Čechách bude v týdnu k vidění další unikátní...

Do českých železničních staveb se po delší době opět zapojí ojedinělý stroj SUZ 500, který si od české společnosti Swietelsky Rail CZ pronajala firma Strabag Rail. Využije ho na dvou zakázkách. Ve dnech 3. a 4. dubna v traťovém úseku Most n.n. – Herkules a 6. dubna v traťovém úseku Všetaty – Dřísy.

Na Mostecku jde o kontinuální výměnu 3785 pražců na 2271 metrech. Práce začnou ve středu v 10 hodin a následující den v 7:30. Ve středních Čechách, kde je ve vyloučeném úseku složený oblouk o délce 828 metrů s převýšením 110 mm, se jedná o výměnu 1553 pražců a kolejnic v úseku 950 metrů. Během prací, které potrvají od 9 do zhruba 15 hodin, bude nutné rovněž „přeskočit“ ocelový most.

„Využití této technologie je na evropských železničních stavbách extrémně vysoké, protože za krátký čas zvládne obrovskou porci práce. Oproti nasazení běžně dostupných strojních linek na českém trhu umí zkrátit výlukové časy až o 50 procent,“ vysvětluje Lukáš Vostrý, ředitel závodu Stroje a mechanizace Swietelsky Rail CZ.

Více než 60 metrů dlouhý a přes 211 tun vážící stroj SUZ 500 má 13 náprav a výkon motorů 485 kW. Využívá se při rekonstrukcích kolejí, kde je současně demontuje a pokládá, zvládá pokládku kolejového roštu na předštěrkovanou pláň a výměnu pražců a kolejnic.

„Optimální výkon stroje při výměně kolejového roštu během 10 hodinové směny je 2000 metrů koleje. To odpovídá výměně 3334 kusů pražců a 4000 metrů kolejnic. Jde tedy zhruba o 200 metrů za hodinu,“ upřesňuje Lukáš Vostrý.

Swietelsky Rail CZ, patřící mezi lídry českého železničního stavitelství, dokáže díky strojnímu zázemí mateřského koncernu Swietelsky Baugesellschaft, do Česka přivézt technologie, které výrazně zkracují čas prací. Ať již na své stavby nebo formou subdodávky.

„Špičkové technologie šetří čas a peníze. Jsou mnohem efektivnější a rychlejší, než klasické stroje a technologie. Cítíme velký tlak na rychlost oprav a zkrácení výluk a maximálně se tomu snažíme přizpůsobit,“ uvedl Viliam Perknovský, jednatel Swietelsky Rail CZ.

Vloni například firma na „švestkové trati“ AŽD Praha nasadila při čistění štěrkového lože a výměně kolejového roštu stroj RU 800 S, který výluku zkrátil zhruba o tři dny. Jde o kolos dlouhý přes 177 metrů a vážící téměř 700 tun. Při čistění štěrku na trati u Libína na Teplicku zase využila stotunovou čističku RM 80 -92 a při modernizaci nádraží v Čelákovicích nejmodernější kolejové jeřáby Kirow 800 a 1200, které se do té doby v Česku objevovaly jen výjimečně. Při opravě geometrické polohy koleje na Olomoucku to zase byla strojní linka Stopfexpress 09-4X Dynamic a BDS 2000, která výlukové časy zkrátila o zhruba 30 až 40 procent oproti běžným strojním linkám.